Odzyskiwanie danych z telefonu

Bez smartfonów trudno sobie wyobrazić życie we współczesnym świecie. Korzystamy z nich nie tylko do kontaktu z innymi, ale również robimy zakupy, wykonujemy przelewy, mamy konta na wielu stronach, przechowujemy zdjęcia i filmy. Nawet, gdy na kilka godzin zapomnimy telefonu z domu, czujemy się jak bez ręki. Jeszcze gorzej jest więc w przypadku, gdy tracimy dostęp do telefonu lub do zgromadzonych w nim danych.

Zgromadzone w telefonie dane warto zapisywać w postaci kopii zapasowych na innych urządzeniach. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z takiej konieczności, dopóki nie przydarzy mu się utrata danych. W telefonie utrata danych może być spowodowana wieloma czynnikami. Może się zdarzyć, że pojawi się wirus, który usunie wiele plików lub zablokuje dostęp do innych. Uszkodzenia mogą być również typowo mechaniczne. Gdy telefon niefortunnie nam upadnie, może spowodować, że ekran dotykowy przestanie działać. Aby w takiej sytuacji dostać się do zawartości telefonu, trzeba podpiąć go do komputera, a jednocześnie mieć dostęp do różnego oprogramowania. Samo zwykłe podpięcie i tak bowiem wymaga używania ekranu dotykowego. Jeśli jest on zniszczony i nie działa, konieczne jest szukanie innych rozwiązań, aby dostać się do zawartości smartfonu.

Samodzielne odzyskiwanie danych z telefonu

Obecnie na rynku sporo jest darmowych programów, które umożliwiają odzyskanie danych z telefonu bez konieczności zanoszenia go do serwisu czy specjalistycznej firmy. To dobre rozwiązanie, ale jedynie wtedy, gdy korzystamy z programów sprawdzonych i pochodzących z dobrych źródeł. Trzeba jednak mieć świadomość, że skuteczność samodzielnego odzyskiwania danych poprzez programy dostępne w internecie nie jest zbyt wysoka. Średnio jednej na pięć osób uda się w ten sposób odzyskać zawartość telefonu. Pozostałe osoby mogą natomiast stracić jakikolwiek dostęp do danych i spowodować, że urządzenie nie będzie chciało współpracować nawet ze specjalistami z profesjonalnej firmy.

Nie ryzykuj, gdy nie możesz sobie pozwolić na utratę

Osoby, które decydują się na odzyskanie danych we własnym zakresie, powinny mieć świadomość, że to działanie może się nie udać. Nie warto więc tak ryzykować wtedy, gdy nie możemy sobie pozwolić na utratę danych. Jeśli usuwamy w telefonie jakieś pliki, nie oznacza to, że całkowicie znikają one z pamięci. Są przesuwane do tak zwanej pamięci pustej i jest możliwe ich odtworzenie za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Ale jedynie wtedy, gdy nie zostaną one nadpisane innymi plikami. Jeśli usunęliśmy coś przez przypadek i chcemy koniecznie to odzyskać, nie podejmujmy żadnych działań na własną rękę, aby żadne dodatkowe informacje się nie odpisały. Im szybciej telefon trafi do specjalisty, tym większa jest szansa, że utracone dane zostaną odzyskane.

Profesjonalne odzyskiwanie danych z telefonu

Jeśli zależy nam na odzyskaniu danych z telefonu, między innymi zdjęć, filmów, notatek, nagrań głosowych, haseł do logowania do różnych stron, a także listy kontaktów oraz SMS-ów, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Powinna to być firma specjalizująca się w tym, a nie pierwszy lepszy serwis telefonów i smartfonów, który na co dzień nie zajmuje się tego rodzaju działaniami. Koszty odzyskania danych mogą być zróżnicowane w zależności od rodzaju urządzenia, poziomu jego zabezpieczeń, tego, czy uszkodzenie było mechaniczne czy raczej logiczne (dotyczyło błędów w systemie). Zdarza się, że koszt jest naprawdę spory, co wiele osób może odstraszać. Zanim jednak zaczniemy szukać tańszego wykonawcy usługi, warto zadać sobie pytanie, jak bardzo są nam te dane potrzebne. Jeśli zawartość telefonu jest dla nas bezcenna, warto zapłacić każde pieniądze, aby mieć możliwość dostępu do niej. Fachowe odzyskiwanie danych z telefonu musi kosztować, gdyż wiąże się z wieloletnim doświadczeniem specjalistów oraz korzystaniem z kosztownego oprogramowania.

Dobra nauczka na przyszłość

Utrata danych z telefonu i konieczność szukania możliwości ich odzyskania to z pewnością spory problem, ale również może nas nauczyć właściwych zachowań związanych z zarzadzaniem własnymi danymi, dokumentami oraz innymi ważnymi informacjami przechowywanymi w komputerach, smartfonach czy na przenośnych pamięciach. Zawsze trzeba pamiętać, aby wykonywać kopie zapasowe istotnych dokumentów, gdyż nie znamy dnia ani godziny, gdy stracimy do nich dostęp. Każdy, kto choć raz zapłacił za odzyskiwanie danych, doskonale wie, że kopie zapasowe mogą w wielu sytuacjach uratować nam sporo czasu i finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *