Pielęgnacja ogrodu na wiosnę

Wiosenny ogród wymaga sporo pracy, wysiłku i cierpliwości, aby po kilku tygodniach i miesiącach prezentować się doskonale. Tuż po zimie trzeba w ogrodzie spędzić wiele czasu, zadbać o rośliny, otoczenie, a także o przygotowanie podłoża. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać, aby wiosna w ogrodzie rozkwitła jak najpiękniej.

Na samym początku, tuż po zimie, czekają nas generalne porządki i usuwanie śmieci, które w zimowych miesiącach mogły się zebrać na grządkach, meblach ogrodowych czy ścieżkach. W tym czasie warto umyć i zakonserwować meble ogrodowe, aby były gotowe do kolejnego sezonu, a także wyczyścić ścieżki i taras. To także dobra pora na wymianę wody w oczkach wodnych, usunięcie wszelkich zeschłych pędów i liści oraz innych zanieczyszczeń wokół oczek oraz na ich dnach. Jeśli zgniłe resztki pozostaną w zbiorniku, będzie on doskonałą pożywką do rozwoju glonów, które nie wpływają korzystnie na dobrostan rybek znajdujących się w oczkach i innych wodnych zwierzątek.

Sprzątanie na trawniku

Początek ogrodowych prac na wiosnę powinien również obejmować sprzątanie trawnika. Najlepiej zrobić to pod koniec marca, gdy już jest na tyle ciepło, że temperatury stabilizują się powyżej zera. Z trawnika zgrabiamy wszystkie zeschłe czy zgniłe liście, patyki i inne zanieczyszczenia. Nie tylko pozwala to oczyścić trawnik, ale również lekko spulchnić glebę i ją napowietrzyć. Trawnik na wiosnę dobrze jest przyciąć do samej ziemi, co pobudzi źdźbła trawy do intensywnego wzrostu. Po wykonaniu koszenia konieczne jest również właściwe nawożenie, które uzupełni w glebie składniki mineralne. Im większy mamy trawnik, tym więcej pracy trzeba na wiosnę włożyć w to, by prezentował się jak najlepiej. Warto zainwestować nie tylko w dobre nawożenie, ale również w systemy zraszające, które dobrze jest instalować wiosną, zanim trawnik się rozwinie. Dzięki temu będziemy mieć zapewniony właściwy poziom nawodnienia trawnika także w tym czasie, gdy pogoda nie będzie sprzyjała, a susza będzie się przedłużała.

Przygotowanie drzew i krzewów

Na przełomie marca i kwietnia warto również zabrać się za ogrodowe krzewy i drzewa. W mniej słoneczne dni zdejmujemy wszystkie osłony z krzewów i drzewek, które chroniliśmy przed mrozem. Warto robić to w pochmurne dni, aby uniknąć zbyt dużych różnic temperatur i szoku termicznego u roślin. To także dobry czas na przycinanie żywopłotów oraz tych drzew owocowych, które kwitną dopiero na przełomie wiosny i lata. Drzewa kwitnące wczesną wiosną trzeba natomiast przycinać dopiero po zakończeniu kwitnienia. Warto wykonać zarówno cięcia sanitarne, które pozwalają na usunięcie starych i chorych pędów, jak i cięcia formujące, które nadadzą roślinom pożądany kształt. Cięcie pobudzi krzewy i drzewa do intensywnego wzrostu, dlatego nie trzeba obawiać się usuwania starych gałęzi. Po wykonaniu cięcia, dobrze jest również nawieźć drzewa i krzewy owocowe nawozem i kompostem. Przy krzewach iglastych natomiast rozrzucamy korę, która jest bardzo skutecznym sposobem na ograniczenie rozwoju chwastów.

Porządki na grządkach i rabatach

Gdy pogoda jest już na tyle ustabilizowana, że nie grożą nam przymrozki, zaczynamy pracę na rabatach i grządkach. To czas na pozbywanie się chwastów, przekopywanie i nawożenie oraz przygotowanie miejsca pod sianie czy sadzenie nowych roślin. W przypadku bylin, usuwamy wszystkie zabezpieczenia i warstwy ochronne, ale dosyć ostrożnie, aby nie uszkodzić pojawiających się młodych pędów czy kwiatów. To także czas na sadzenie czy przesadzanie roślin oraz wysiewanie trawnika. To, ile pracy włożymy w porządkowanie ogrodu po zimie i przygotowanie go do nowego sezonu, wpłynie na to, jak nasz ogród będzie prezentował się już po kilku tygodniach – na przełomie wiosny i lata. Jeśli za późno zabierzemy się za prace ogrodowe, może się okazać, że w danym sezonie na wiele roślin nie będziemy już sobie mogli pozwolić. Wszystkie rośliny, zarówno ozdobne, jak i warzywa czy owoce, mają swój czas wysiewania, rozsadzania czy nawożenia. Jeśli go nie dopilnujemy, rośliny nie będą rosły i owocowały zgodnie z oczekiwaniami. Dobrym pomysłem jest dokładne zaplanowanie prac ogrodowych już pod koniec zimy. Dzięki temu na przedwiośniu niczego nie przegapimy. Czas przed nadejściem wiosny to także dobra pora na zrobienie ogrodowych zakupów, uzupełnienie narzędzi, wybranie właściwych nasion, nawozów czy środków ochrony roślin. Im lepiej zadbamy o wszystko, co jest potrzebne do prac ogrodowych na wiosnę, tym szybciej i sprawniej będą nam przebiegały porządki.

Artykuł przygotowany wspólnie z nawadnianie-ogrodow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *