Jakie meble kuchenne wybrać?

Wybór odpowiednich mebli to jeden z najważniejszych elementów aranżacji kuchni. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrze jest ustalić przede wszystkim indywidualne potrzeby, możliwości finansowe, a także stylistykę, w jakiej będzie wykonana nasza kuchnia. Stawiajmy przede wszystkim na jakość mebli – nie wszystkie zestawy, które możemy znaleźć w salonach meblowych, będą pod tym względem dobrym rozwiązaniem.

Wybierając meble kuchenne musimy na początku ustalić ich stylistykę i kolorystykę. Będzie to oczywiście podyktowane stylem, w jakim będzie wykonana cała kuchnia. Do wyboru mamy meble wykonane z drewna bądź też z różnych materiałów drewnopochodnych, szczególnie z płyt MDF uzupełnionych odpowiednimi okleinami czy pokryciami, które nadają im efektowny wygląd, trwałość oraz odporność na zniszczenia. Meble w naturalnym drewnie idealnie komponują się z kuchniami urządzonymi w stylu klasycznym, rustykalnym. Drewno pomalowane na biało lub bejcowane świetnie wygląda w kuchniach prowansalskich czy angielskich. Jeśli natomiast marzy nam się nowoczesna kuchnia w wersji skandynawskiej czy minimalistycznej, możemy sobie pozwolić na białe, lakierowane fronty lub mocniejsze kolory.

Meble drewniane czy z płyt?

Meble wykonane z drewna to rozwiązanie, które jest opcją najdroższą. Trzeba liczyć się z tym, że będą kosztować nawet kilka czy kilkanaście razy więcej niż meble wykonane z płyt, które są popularne w większości salonów meblowych. Dużą zaletą mebli drewnianych jest jednak ich trwałość, solidne wykonanie, możliwość wybierania różnych elementów wykończenia. Drewno jest też bardzo wygodne, jeśli chodzi o renowację. Gdy po latach nie będzie prezentowało się tak samo dobrze, jak nowe, wtedy wystarczy zedrzeć i zeszlifować zewnętrzną warstwę, pomalować lakierem czy bejcą, aby odzyskały efektowny wygląd. Na drugim biegunie są najtańsze meble kuchenne, które w marketach meblowych można dostać nawet za kilkaset złotych. Prezentują się one często bardzo efektownie, jednak okazują się dosyć nietrwałe. Okleiny, jakimi są pokryte, bardzo szybko zaczynają się odkształcać, niszczyć pod wpływem wysokich temperatur, wody czy innych czynników mechanicznych. Trzeba więc wybrać – czy zależy nam na urządzeniu kuchni jak najniższym kosztem, czy też stawiamy na trwałość na długie lata.

Odpowiednio dobrana kolorystyka

Bardzo ważnym elementem w trakcie wybierania mebli kuchennych jest ich kolorystyka. Powinna być ona dopasowana z jednej strony do stylistyki kuchni, z drugiej do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nie warto wybierać mebli w modnym i aktualnie na topie kolorze, jeśli nie za bardzo nam się on podoba. Moda najprawdopodobniej za kilka sezonów się zmieni, a meble kuchenne w nieodpowiadających nam barwach pozostaną z nami na dłużej. Wybierając kolor mebli kuchennych pamiętajmy również o możliwościach naszego pomieszczenia. Jasne kolory sprawdzą się praktycznie wszędzie. Ostrożność trzeba zachować w przypadku ciemnych barw. Owszem, meble czarne, w kolorze czekoladowym czy ciemnej szarości świetnie się prezentują, ale w niewielkich pomieszczeniach mogą być bardzo przytłaczające. Jeśli kuchnia jest niewielka, warto stawiać na jasne barwy.

Dostosowane do indywidualnych potrzeb

Wybierając meble do kuchni, zawsze warto brać pod uwagę nasze indywidualne przyzwyczajenia, czas, jaki spędzamy w kuchni, to czy często gotujemy, czy też z kuchni korzystamy jedynie sporadycznie. Od tego zależy między innymi wielkość oraz rodzaj blatów, a także rodzaj szafek czy szuflad. Jeśli chcemy wybrać meble z przeszklonymi frontami, musimy liczyć się z tym, że efekt wizualny będzie odbywał się kosztem częstego sprzątania i utrzymywania porządku na półkach. Gdy szafki są przeszklone, widać w nich bowiem każdy bałagan. Dobrze jest również zwracać uwagę na sposób otwierania – uchwyty, gałki, a może meble bez uchwytów, które otwierają się na zasadzie click in, co pozwala na wygodne otworzenie nawet w sytuacji, gdy mamy brudne lub zajęte ręce. Osoby, które urządzają własną kuchnię, mają dziś do wyboru całe mnóstwo mebli, zarówno gotowych, jak i wykonywanych na indywidualne zamówienie. W trakcie aranżacji często kierujemy się inspiracjami z wnętrzarskich katalogów czy folderów producentów mebli. Zanim jednak zdecydujemy się na stuprocentowe odwzorowanie aranżacji ze zdjęcia, dobrze jest się zastanowić, czy rozwiązania z katalogu faktycznie sprawdzą się w naszej kuchni. I czy nam się podobają. Zamiast kierować się modą, zdecydowanie lepiej wybierać takie meble, które są w naszym guście i które sprawią, że nasza kuchnia będzie miejscem, w którym będziemy chętnie przebywać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *